Mangan Fosfat

Mangan fosfat kaplama genelde silah ve otomotiv sektöründe yağlı ortamda çalışan metal parçaların kaplama işleminde kullanılır. Fosfat kaplama rengi siyaha yakın bir renktir. Mangan fosfat işlemi yüksek sıcaklıkta yapılır ve öncesinde mangan aktivasyonu uygulanır. Mangan fosfat kaplanan parçalar daha sonra durulanır ve kurutma işleminden sonra koruyucu yağ banyosuna girer. Koruyucu yağ hem metal parçaları korozyona karşı korur hem de yağın uzun süre bünyesinde bulunmasını sağlar.Çinko fosfat kaplamaya göre kaplama kalınlığı düşüktür. Yağı daha uzun süre bünyesinde tutar ve parçaların rahat çalışmasını sağlar. Bu nedenle de mangan fosfatlanan parçaların aşınması minimuma iner.

- Yağ Alma
Mangan fosfat kaplama yapılacak ürünler öncelikle üzerindeki yağ tabakasından temizlenmelidir. Bunun için yağ alma kimyasalı ile yağ alma banyosu hazırlanır. Ürünler 65-85 °C ısıtılmış yağ alma banyosunda 10 – 15 dk. bekletilir.

- Kir ve pas temizleme (pas sökücü)
Yağ alma işlemi tamamlanmış ürünler pas sökücü kimyasallar ile hazırlanmış banyoda beliri bir süre bekletilir. Durulama banyosunda durulanır ve aktivasyon banyosu için hazır hale getirilir.

- Aktivasyon
Mangan fosfat banyolarının hemen öncesinde kullanılır. Fosfat kaplamanın ince ve düzenli olmasını sağlayan, hafif alkali özellikte toz bir üründür. Suda tamamen çözünmediğinden banyo sürekli karıştırılarak homojen bir dağılım sağlanması gerekir. Aksi halde ürün dibe çöker ve işlevsiz kalır. Kullanım konsantrasyonu %0,1 - 0,3 aralığındadır. Ortam sıcaklığında 1-2 dk. işlem süresi yeterli olur. Banyo kontrolü pH a bakılarak yapılır. pH 8 - 10 aralığının dışına çıktığında ekleme yapılmalı ya da banyo tekrardan kurulmalıdır.

- Mangan Fosfat
Daldırma mangan fosfat banyolarında kullanılan sıvı bir kimyasaldır. Mangan fosfat kaplama öncesi mutlaka aktivasyon kullanılmalıdır. Aktivasyon mangan fosfat kristallerinin ince ve homojen olmasını sağlar. Mangan fosfatlama işlemi bittikten sonra parçalar durulanır. Metal parçaların üzerinde oluşan mangan fosfat kaplama miktarı 15-20 gr/m2 dir. Fosfat kaplama banyosunun sıcaklığı 65-95 °C olmalıdır. Mangan fosfat banyosundaki toplam asit ve sıcaklığa bağlı olarak işlem süresi 5-15 dakika arasında değişir.

- Kurutma ve yağlama
Durulama işlemi yapılmış parçalar kurutma fırınında kurutulur ve koruyucu yağ banyosuna alınarak yağlama işlemi ile mangan fosfat kaplama süreci tamamlanır.