Çinko Kaplama

Çinko kaplama otomotiv, tarım ve diğer endüstriyel ürünlerde kullanılır. Çinko kaplamalar, iyi yapışabilme ve şekil verilebilme, ana malzemenin yapısal ve mekanik özelliklerinin kaplama sırasında neredeyse hiç bozulmaması gibi fiziksel özelliklere sahiptirler.

Çinko kaplama yumuşaktır, bu nedenle parmak izini önlemek, dekoratif bir görünüm kazandırmak ve kaplamanın korozyon mukavemetini arttırmak basit bir işlem ile gerçekleştirilebilir. Bu amaçla kromat kaplama ya da pasivasyon denilen bir işlem uygulanır.

Kromatlama (pasivasyon) banyoları krom esaslıdır. Altı değerlikli yani Cr6+ iyonu içeren işlemler hekzavalent pasivasyon, üç değerlikli yani Cr3+ iyonu içeren işlemler trivalent pasivasyon adını alır. Cr6+ değerlikli krom atığının bir ön arıtma gerektirmesi ve doğayı zehirlemesi birçok sanayide yasaklanmasına neden olmuştur.

Pasivasyon tabakası, uygulanan formülasyona göre muhtelif dekoratif renklere (sarı, mavi, siyah) sahiptir. Ayrıca bu pasivasyon tabakasına şeffaf ya da renkli koruma tabakası (lak) uygulanarak korozyon mukavemeti biraz daha arttırılabilir.